Ramadan Sokoli
Ramadan Sokoli (14 June 1920) is an Albanian ethnomusicologist, musician, composer and writer. He is regarded as one of the most distinguished scholars of the Albanian and Balkan music.
Ramadan Sokoli was born on June 14, 1920 in Shkodër. He graduated from the elementary and highschool of Shkodër before moving to Florence to study musicology. After World War II he created and became the head of the department of musical folklore. Sokoli is considered to be a pioneer of Albanian ethnomusicology. His work on Ottoman music modes and practices in Balkan music has been regarded as one of the most important ones on the subject.

This is an excerpt from the article Ramadan Sokoli from the Wikipedia free encyclopedia. A list of authors is available at Wikipedia.
The article Ramadan Sokoli at en.wikipedia.org was accessed 99 times in the last 30 days. (as of: 06/22/2014)
Images on Ramadan Sokoli
Preview image:
Original:
Search results from Google and Bing
1
>30
1
Ramadan Sokoli - Wikipedia, the free encyclopedia
Ramadan Sokoli (14 June 1920) is an Albanian ethnomusicologist, musician and writer. He is regarded as one of the most distinguished scholars of the ...
en.wikipedia.org/wiki/Ramadan_Sokoli
2
>30
2
Ramadan Sokoli - Wikipedia
Ramadan Sokoli lindi në qytetin e Shkodrës më 14 qershor të vitit 1920 në familjen patriotike dhe atdhetare të Sokolave. Arsimin fillor dhe të mesëm i kryen në ...
sq.wikipedia.org/wiki/Ramadan_Sokoli
3
>30
3
RAMADAN SOKOLI - STUDIUESI QE SHQIPEROI SHEKUJT
Profesor Ramadan Sokoli vjen prej njërës nga nga familjet me të njohura të tradites dhe qytetarisë shkodrane e shqiptare,ate te Sokolëve që gëzon një ëmër të ...
www.trepca.net/2004/02/040205_is_ramadan_sokoli_studiuesi_qe_shqiperoi_shekujt.htm
4
>30
4
Ramadan Sokoli | Facebook
Ramadan Sokoli is on Facebook. Join Facebook to connect with Ramadan Sokoli and others you may know. Facebook gives people the power to share and  ...
www.facebook.com/danisokolii
5
>30
5
Ramadan Sokoli Profiles | Facebook
View the profiles of people named Ramadan Sokoli on Facebook. Join Facebook to connect with Ramadan Sokoli and others you may know. Facebook gives ...
www.facebook.com/public/Ramadan-Sokoli
6
>30
6
Ramadan Sokoli's Dropbox on SoundCloud - Hear the world's sounds
Share your sounds with Ramadan Sokoli by dropping them in the DropBox | Explore the largest community of artists, bands, podcasters and creators of music  ...
soundcloud.com/ramadan-sokoli
7
>30
7
Ramadan Sokoli | Compositions | AllMusic
Find Ramadan Sokoli composition information on AllMusic.
www.allmusic.com/artist/ramadan-sokoli-mn0001684125
8
>30
8
Ramadan Sokoli | ArkivMusic
There are 2 Ramadan Sokoli recordings available. Select a specific Work or Popular Work below. or. See all 2 recordings ...
www.arkivmusic.com/classical/Name/Ramadan-Sokoli/Composer/102145-1
9
>30
9
Amazon.com: Ramadan Sokoli: Books, Biography, Blog ...
Visit Amazon.com's Ramadan Sokoli Page and shop for all Ramadan Sokoli books and other Ramadan Sokoli related products (DVD, CDs, Apparel). Check out ...
www.amazon.com/Ramadan-Sokoli/e/B001JO2BKI
>30
1
10
Naim Beka ''Sokoli'' - YouTube
Bexhet Korpuzi Kenga per Naim Beken ... Sign in with your Google Account (YouTube, Google+, Gmail, Orkut, Picasa, or Chrome) to add id0li 's video to your ...
www.youtube.com/watch?v=XUPtZ97bTDI
Search results for "Ramadan Sokoli"
Google: approx. 85.800
Ramadan Sokoli in science
Ramadan: More than a Fast : New University
Aug 6, 2013 ... “Ramadan is like a cleanse, a chance every year to break bad ... forgo, especially when Ramadan falls during peaks in the school year or when ...
University of Oxford, Theology Faculty | Home
News, events, staff contacts, links to related centres.
[PDF]Dr Katsanevaki Athena University of Macedonia ... - AMS Acta
University of Macedonia, Thessaloniki, Greece. Department of Music Science and Art ... Ramadan Sokoli (see Sokoli, 48). These slides together with a ...
Ramadan - University of York
Ramadan. Ramadan will coincide with the main exam period from 2014 to 2018 and a large percentage of Muslim students will be combining the challenges of ...
Ramadan Sokoli - Wikipedia, the free encyclopedia
Ramadan Sokoli (14 June 1920) is an Albanian ethnomusicologist, musician and writer. He is regarded as one of the most distinguished scholars of the ...
Books on the term Ramadan Sokoli
Vocal Iso(n)
Vocal Iso(n)
Eno Koço
Albanian scholars, such as Kostandin Trako (1919–1986), Ramadan Sokoli ( 1920–2008), Beniamin Kruta (1940–1994), Kosta Loli (1948–), Spiro Shituni ( 1951–), Sokol Shupo (1954–), Vasil Tole (1963–) and Ardian Ahmedaja (1965–), have ...
The Mediterranean in Music: Critical Perspectives, Common ...
The Mediterranean in Music: Critical Perspectives, Common ...
David Cooper, Kevin Dawe, 2005
... to associate the music and singing of the Prespians5 with their Muslim religion. 6 Among the Albanian contemporary ethnomusicologists Ramadan Sokoli is the most eminent to whom scholars of Balkan music should be particularly indebted ...
Islam in the Balkans: Religion and Society Between Europe ...
Islam in the Balkans: Religion and Society Between Europe ...
H. T. Norris, 1993
... (and Marxist) beliefs that were to be transfused within it, or imposed, willingly or reluctantly, upon it. Ramadan Sokoli, in his Chansons populaires alhanaises ,4i illustrates how the cult of the sun is alive in Albanian folklore, in its oral tradition ...
Development of Google searches


Blog posts on the term
Ramadan Sokoli
Ramadan Sokoli, kolos i etnomuzikologjisë shqiptare | Prishtina Press - Prishtinë - New York - London
Gazeta e Prishtinës, Prishtina Press
prishtinapress.info/ramadan-sokoli-kolos-i-etnomuzikologjise-shqiptare/
Jeta tragjike e etnomuzikologut të famshëm, Ramadan Sokoli : Portali Shqip
www.shqip.al/?p=3635
pleiades: Art/Muzike
Newly Established International Folk's “Oscars”by Altin Topi For four days, from 8th to 11th of May, two southern Italian towns, San Severo and Alto Tavogliere in Puglia, became "the reference points” of international folklore as the First Festival of Popular Traditions took place there. The Festival offered space and opportunity to all the lovers of pizzica and taranta with a rich program relevant to the art and traditions of folklore.
pleiadesblog.blogspot.com/2008/05/artmuzike_15.html
Safet Sokoli, këngëtorja e heshtur e Zanafillës
2009,shtypi ditor Më 15 Janar të vitit 1926 në një familje patriote shkodrane u lind sopranoja Safet Sokoli. Ndërsa ishte fare e vogël nisi të këndonte e kërcente para njerëzve dhe të afërmve të shtëpisë. Talentin për muzikë e shfaqi që në moshë të re. Thuhej se zërin e kish pushkë dhe shpesh përpiqej të nxirrte ndonjë akute të cilën as ajo vetë nuk ish koshiente sa lart ish ngjitur në këngëtim. Ish ende pa mbushur 15 vjeç kur e aktivizuan për të marrë pjesë në një shfaqje që
www.forumishqiptar.com/threads/150895-Safet-Sokoli-k%C3%ABng%C3%ABtorja-e-heshtur-e-Zanafill%C3%ABs
Gallery MC » Blerim Grubi and Arjana Kuriu- Grubi, Recital
Recital on Friday, September 21st, at 8pm PROGRAM Blerim Grubi –Viola and Arjana Kuriu-Grubi -Piano 1. Albanian Suite Rudolf Maros 2.
www.gallerymc.org/h/blerim-grubi-and-arjana-kuriu-grubi-recital/
Flori - Press: Flori Bruqi:Ramadan Sokoli"16 shekuj"
From : Flori Bruqi Sent : Saturday, October 8, 2005 12:07 AMTo : art-cafe@alb-net. com, floribruqi@hotmail.
flori-press.blogspot.com/2005/10/flori-bruqiramadan-sokoli16-shekuj.html
Në kujtim të Ramadan Sokolit - Shkupi Press
Enver Kushi Sot, Ramadan Sokoli duhet të festonte 90-vjetorin e lindjes. Etnomuzikologu u nda nga jeta, duke lënë pas një punë themeluese në fushën e muzikologjisë. Sokoli rivjen në kujtimet e një prej miqve të tij Unë nuk e dija se ai vuante nga sëmundja e lartësisë. Këtë ai ma...
shkupipress.typepad.com/blog/2010/06/n%C3%AB-kujtim-t%C3%AB-ramadan-sokolit.html
“Taxh Mahali”, mrekullia e ndërtuar nga një shqiptar | Orientalizmi Shqiptar
Prof. Ramadan Sokoli "TAXH MAHALI", MREKULLIA E NDËRTUAR NGA NJË SHQIPTAR Në homazh të mjeshtrit prof. Ramadan Sokoli, që këtë vit shënoi vitin e pestë të ndarjes nga jeta, sjellim një nga shkrimet e tij për projektimin e një prej mrekullive të dashurisë siç ishte Taxh Mahali. Zbulimet arkivore, në fund të viteve ‘80, e…
orientalizmi.wordpress.com/2013/07/19/taxh-mahali-mrekullia-e-ndertuar-nga-nje-shqiptar/
Fototeka Shkodrane: - Banda e shkollës Parrucë
 Rreshti i pare, lart nga e majta: 1. Sait Suknej, 2.
fototekashkodrane.blogspot.com/2011/12/banda-e-shkolles-parruce.html
MAPO
mapo.al/2013/10/21/nje-veshtrim-pas-perdes-se-hekurt/
123