Rauf Dhomi
Rauf Dhomi (Serbo-Croat: Rauf Domi) (born 4 December 1945 in Gjakova, Yugoslavia – in present day Kosovo) is a Kosovan classical music composer and conductor and a teacher at the University of Pristina. Dhomi is the author of many operas, requiems, masses, cantatas, symphonic music, film scores and theater music. Before his university career he went to school in Prizren and studied composing and conducting in Sarajevo.

This is an excerpt from the article Rauf Dhomi from the Wikipedia free encyclopedia. A list of authors is available at Wikipedia.
The article Rauf Dhomi at en.wikipedia.org was accessed 189 times in the last 30 days. (as of: 08/23/2014)
Images on Rauf Dhomi
No data available yet...
Preview image:
Original:
Search results from Google and Bing
1
1
1
Rauf Dhomi - Wikipedia, the free encyclopedia
Rauf Dhomi (Serbo-Croat: Rauf Domi) (born 4 December 1945 in Đakovica, Yugoslavia – in present day Kosovo) is a Kosovan classical music composer and  ...
en.wikipedia.org/wiki/Rauf_Dhomi
2
>30
2
Rauf Dhomi - Anëtarët e rregullt dhe korrespondent - Akademia e ...
Akademia e Shkencave dhe e Arteve e Kosovës (ASHAK), Rruga.
www.ashak.org/?cid=1,24,26
3
>30
3
Rauf Dhomi - IMDb
Rauf Dhomi, Composer: Njeriu prej dheut. ... Update information for Rauf Dhomi ». More at IMDbPro » Add or change photos on IMDbPro Represent Rauf ...
www.imdb.com/name/nm0223580/
4
>30
4
Rauf Dhomi - Njeriu Prej Dheu - Fandango.com
Find Rauf Dhomi's bio, filmography, including Njeriu Prej Dheu, photos, news and tweets. Get the latest on Rauf Dhomi at Fandango.com.
www.fandango.com/raufdhomi/overview/p87639
5
>30
5
Rauf Dhomi Filmography - Fandango
View Rauf Dhomi's filmography, actor bio, upcoming movie release dates, photos , and more on Fandango.
www.fandango.com/raufdhomi/filmography/p87639
6
>30
6
Rauf Dhomi | LinkedIn
View Rauf Dhomi's professional profile on LinkedIn. LinkedIn is the world's largest business network, helping professionals like Rauf Dhomi discover inside  ...
www.linkedin.com/pub/rauf-dhomi/3b/846/318
7
>30
7
Këngë patriotike [kompozitor dhe përshtatës] Rauf Dhomi. [music ...
Title. Këngë patriotike [kompozitor dhe përshtatës] Rauf Dhomi. Uniform Title. Songs. Selections. Creator. Dhomi, Rauf. Other Creators. Dhomi, Rauf. (Arranger ).
trove.nla.gov.au/work/152551725?l-language=Albanian&q&c=music
>30
2
8
List of Kosovo Albanians - Wikipedia, the…
This is a list of notable Kosovars: Adelina Ismajli - singer Afërdita Dreshaj - singer Agim Çeku - politician Arta Dobroshi - actress Azem Vllasi - President of the ...
en.wikipedia.org/wiki/List_of_Kosovo_Albanians
Search results for "Rauf Dhomi"
Google: approx. 4.210
Rauf Dhomi in science
Rauf Dhomi - Wikipedia, the free encyclopedia
Dhomi is the author of many operas, requiems, masses, cantatas, symphonic music, film scores and theater music. Before his university career he went to school ...
facts about Rauf Dhomi - Evi
Tell me what you know about Rauf Dhomi (Serbo-Croat: Rauf Domi) (born 4 ... classical music composer and conductor and a teacher at the University of Pristina.
altcine - Rauf Dhomi
Rauf Dhomi is a Kosovan classical music composer and conductor and a teacher at the University of Pristina. Dhomi is the author of many operas, requiems, ...
Rauf Dhomi | LinkedIn
Florian Sadushi Student at Universiteti i Arteve Tirane; Arian Paco University of Arts Tirana-Albania; Kostandin Cukali Student at Akademia e Arteve Tiranë ...
Latest News and Information on Rauf Dhomi - Dreamers of Dune
Rauf Dhomi (Serbo-Croat: Rauf Domi) (born 4 December 1945 in Đakovica, ... music composer and conductor and a teacher at the University of Pristina. Rauf ...
Abubakar Rauf Mughal | Facebook
Abubakar Rauf Mughal is on Facebook. Join Facebook to connect with Abubakar Rauf Mughal and others you may know. Facebook gives people the power to ...
Rauf Adel Profiles | Facebook
View the profiles of people named Rauf Adel on Facebook. ... Works at Osun state youth empowerment scheme[OYES]Studied Accounting at University of Uyo Married ... Works at Dhoni - The Selfish PoliticiansWent to Ikosi High School, Ketu , ...
Aamir Rauf Usafxai | Facebook
Aamir Rauf Usafxai is on Facebook. Join Facebook to connect with Aamir Rauf Usafxai and others you may know. Facebook gives people the power to share ...
Books on the term Rauf Dhomi
Historical Dictionary of Kosova
Historical Dictionary of Kosova
Robert Elsie, 2004
DHOMI, RAUF (1945.12.04- ). Composer and conductor. Rauf Dhomi was born in Gjakova. After schooling in Prizren, he studied composing and conducting in Sarajevo. He subsequently joined the staff of the Faculty of Arts of the University of ...
Moving the Mountain: Beyond Ground Zero to a New Vision of Islam in America
Moving the Mountain: Beyond Ground Zero to a New Vision of Islam in America
Imam Feisal Abdul Rauf, 2012
“Imam Feisal…is an inspirational and erudite exponent for the Muslim world. This tale of his journey is a clarion call for a progressive and pluralistic Islam as a bedrock of tolerance and understanding Believers and adherents of all faiths must stand in solidarity with this global spiritual leader whose cry for religious freedom and human dignity ...
Historical Dictionary of Kosovo
Historical Dictionary of Kosovo
Robert Elsie, 2010
In his years in exile, Deva played an active role in organizing anticommunist resistance. DHOMI, RAUF (4 December 1945— ). Composer and conductor. Rauf Dhomi was born in Gjakova. After schooling in Prizren, he studied composing and ...
What's Right with Islam: A New Vision for Muslims and the West
What's Right with Islam: A New Vision for Muslims and the West
Feisal Abdul Rauf, 2005
“This book shows that the only possible way forward is by the assiduous cultivation of mutual respect.” (Karen Armstrong, author of The Battle for God, from the foreword )“An excellent work of bridge building!” (Professor Dr. Hans Kung, President, Global Ethic Foundation, author of On Being a ChristianProfessor Dr. Hans Kung, President, Global Ethi...
Music of Yugoslav Peoples and Nationalities: The Catalogue, ...
Music of Yugoslav Peoples and Nationalities: The Catalogue, ...
Srečko Lipovčan, 1980
"~The major qualitative shift came with the arrival of the first generation of trained composers: Esat Rizvanoli, Fahri Beciri, Zecirija Balata, Rauf Dhomi and others. They skillfully expressed themselves in all aspects of music. Esat Rizvanoli ...
Development of Google searches


Blog posts on the term
Rauf Dhomi
Koncert i pa harruar me veprat e Akademik Rauf Dhomit me rastin e 60 vjetorit të lindjes | Prishtina Press - Prishtinë - New York - London
Gazeta e Prishtinës, Prishtina Press
prishtinapress.info/koncert-i-pa-harruar-me-veprat-e-akademik-rauf-dhomit-me-rastin-e-60-vjetorit-te-lindjes/
Në këngën arbëreshe, “Moj e bukura More”, zëri im dhe ai i vajzës sime Elsa, gjejnë sintoni | Diaspora Shqiptare
Në këngën arbëreshe, “Moj e bukura More”, zëri im dhe ai i vajzës sime Elsa, gjejnë sintoni. Intervistë nga Adela Kolea me tenorin Edmond Lila
www.diaspora.al/kulture/intervista/edmond-lila-tenori-shqiptar
“O bella Morea”, la canzone arbëreshe in cui la mia voce e quella di mia figlia Elsa trovano un’ottima sintonia | ALBANIA NEWS
“O bella Morea”, la canzone arbëreshe, in cui la mia voce (Edmond Lila) e quella di mia figlia Elsa, trovano un’ottima sintonia. Intervista di Adela Kolea
www.albanianews.it/cultura/interviste/tenore-albanese-edmond-lila
Nuove Tendenze » Blog Archive » Musica Classica nei Balcani – Eanda Lutaj, flauto e Edita Qinami, pianoforte
IntroduzioneProgrammaEanda LutajEdita Qinami “Musica Classica nei Balcani” è un progetto che vuole contribuire alla valorizzazione e alla promozione del patrimonio culturale dei Balcani. Questo progetto nasce dall’iniziativa di due giovani musiciste albanesi (Eanda Lutaj flautista – Edita Qinami pianista) che, dopo un percorso individuale in tre realtà diverse, ovvero Francia, Italia e Albania, riunite dalla passione per la musica da camera desiderano far conoscere l’amore presente nei Balcani verso l’arte e verso la musica in particolare, e la creatività straordinaria degli artisti di quell’area geografica.
www.nuovetendenze.org/?p=3278
MAPO
mapo.al/2012/07/27/lamtumira-e-podrimes-spermbushet-amaneti-per-tu-varrosur-prane-te-birit/
Lamtumirë Ali Podrimjes, poetit që i këndoi Kosovës | Gazeta Panorama ONLINE
Gazeta Panorama Versioni ONLINE ofron lajmin e fundit, aktualitet, kronike, opinione, argumente, speciale, sociale, video, suplemente, politike, showbiz, etc
www.panorama.com.al/2012/07/27/lamtumire-ali-podrimjes-poetit-qe-i-kendoi-kosoves/
Baleti në Kosovë, shumë talent, aspak investim | rrethana & rrethina
Përkundër kushteve dhe rrethanave të pavolitshme, arti i kërcimit në Kosovë është zhvilluar deri në njëfarë stadi, por ka akoma shumë për t’u bërë Leonidë Molliqaj Hapja e degës së baletit në kuadër të shkollës së mesme të muzikës në Prishtinë ishte një hap shumë i rëndësishëm, por nuk duhej lënë me kaq. Po bëhen…
rreth.wordpress.com/2013/07/27/baleti-ne-kosove-shume-talent-aspak-investim/
Agjencioni Floripress: Prerja regjisoriale: Rexhep Ferri
floripress.blogspot.com/2011/04/prerja-regjisoriale-rexhep-ferri.html
Historiku i Radio Kosova e lirë | Ushtria Çlirimtare e Kosovës – Shoqata e Invalidëve të Luftës
ZËRI I LIRISË NGA ideja deri te lindja e “KOSOVËS SË LIRË” Nisma për të hapur një radiostacion të luftës doli nga disa anëtarë të Shtabit të Përgjithshëm të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës. Rreth kësaj nisme janë angazhuar, zëdhënësi i SHP të UÇK-së, Jakup Krasniqi, ndërsa idenë e kanë përkrahur dhe kanë ndihmuar: Azem Syla, Hashim Thaçi, Rexhep Selimi, Ramë Buja, Fatmir Limaj, Salih Veseli, Naim Maloku e të tjerë.
www.shiluck.org/historiku-i-radio-kosova-e-lire/
India vs Australia Live Updates 2nd Quarter Final ICC World Cup 2011/3/24
Australia vs India 2nd Quarter Final OVER BY OVER UPDATES AND COMMENTS: Live Score Card Here | Video Highlights + Stand by for Next Update. . . India won b
tvchaska.net/cricket/cricket-world-cup-2011-cricket/india-vs-australia-live-updates-2nd-quarter-final-icc-world-cup-2011324-4224.html
123